Elma

elma
Uygulama ZamanıUygulanacak ÜrünUygulama DozuUygulama Şekli
İlkbaharAgronom Root-ex

Agronom Max 111
1 L

1 L
Gübrelerin hepsi 1000 Litre suda iyice karıştırıldıktan sonra damla sulamadan 1 dekara verilir.
Çiçek öncesi veya tomurcuk dönemindeAgronom 10.30.20

Agronom Combi II

Agronom Magnezyum

Naftocine
1 Kg

300 g

200 g

50 cc
Ürünlerin hepsi 1000 Litre suda iyice karıştırıldıktan sonra damla sulamadan 1 dekara verilir.
Meyve tutumundan sonraAgronom 10.05.40

Agronom Combi II

Agronom Calcium
1 Kg

300 g

200 cc
Gübrelerin hepsi 1000 Litre suda iyice karıştırıldıktan sonra damla sulamadan 1 dekara en az bir kere verilir.
Hasattan sonraAgronom Fall

 
250-500 gHasattan sonra meyve ağaçlarının kışı sağlıklı geçirmesi ve yeni döneme meyve gözlerinin hazırlanması için ağaç büyüklüğüne göre kök çevresine serpilir.
Çelik ıslatma/ Meyve çeliklemeAgronom Root-ex

Agronom Zin

Agronom 4.8.4

Agronom Maxor-D

Naftocine
25 cc

25 cc

25 cc

25 cc

0,5 cc
Ürünlerin hepsi 1 Litre suda iyice karıştırılır. 45 derece kesilmiş çelikler bu çözeltide bekletilir. Daha sonra 8-10 saniye dışarda serinde bekletilir. Islatılmış çelikler torf veya hazırlanmış toprağa dikilir. Bu çözeltiden kök çevresine can suyu olarak verilir daha sonra normal sulama işlemine geçilir.

Elma her zaman sağlık açısından değerli meyvelerden çeşitli şekillerde çok faydalanılan meyvelerden biridir. Direkt yemenin faydalarının dışında sirke yapımında ham madde olarak, çayı yapılarak ya da marmelat, meyve sularında kullanılmak üzere hazırlanarak kullanımları olduğu gibi elmalı pasta elma tatlısı gibi farklı şekillerde tatlısı yapılarak da kullanılır. Bu kadar çok alanda faydalanılan elmanın da yetiştiriciliği çok önemlidir. Doğru şekilde organik üretim yapılması çok önemlidir. Elma yetiştiriciliğinde doğru gübreyi doğru zamanda vermek doğru şekilde hasat etmek dikkat edilmesi gereken unsurlardan birkaçıdır.

Elma gübresi seçerken güvenilir bir kaynaktan doğru gübrenin elde edilmesi, doğru zamanda doğru şekilde gübrelenmesine dikkat etmek gerekmektedir. Elma reçetesi aşağıdaki gibidir. Reçeteye uygun gübreleme daha doğru sonuç verecektir.

İlkbaharda: Agronom root-ex, agronom max III gübreleri birer litre suda sulandırılarak homojen şekilde karıştırılır ardından damla sulamada bir dekara verilmelidir

Çiçek öncesi ve tomurcuklanma döneminde: Ağacın çiçeklenmesi bulunduğu iklim şartlarına göre farklılık belertmektedir dolayısıyla belirli bir ay vermek doğru değildir. Elma ağacı tomurcuklandığında agronom 10.30.20 (1 kg), Agronom combi II (300gr), Agronom Mg (200 gr), naftocine (50 cc) ürünlerinin hepsini litre suda homojen karıştırıp bir dekara damla sulama ile verilir.

Meyve tutumundan sonra: Agronom 10.05.40 (1 kg), Agronom combi II (300gr), agronom calcium (200 gr) gübrelerinin tamamı bir litre suda karıştırılıp homojen şekilde dağıldığından emin olunduktan sonra 1 dekar alana enaz defa uygulanmalıdır.

Hasattan Sonra: Agronom fall (250 gr-500 gr) Ağaç büyüklüğünr göre kök çevresine uygulanan bu gübre, meyve ağacının kışa sağlıklı girmesine ve meyve gözlerinin korunmasına yardımcı olacaktır.

Çelik ıslatma/ Meyve çelikleme de ise: Agronom Root-ex (25 gr) Agronom Zin (25 cc) Agronom 4.8.4 (25 cc) Agronom Maxor-D (25 cc) ve Naftocine (0,5 cc) ürünleri litre suda homojen olarak karıştırılır. 45 derecede kesilmiş çelikler bu çözeltide bekletilir ardından 8 10 saniye dışarıda serinde bekletilir ve ıslatılan çelikler torf ya da toprağa dikilir. Ardından bu çözeltiden kök çevresine can suyu olarak verilir daha sonra normal suyla sulayarak devam edilir.